Prepravný poriadok
Čl. 1
Základné ustanovenia
(1) Tento prepravný poriadok upravuje podmienky, za ktorých dopravca prepravuje osoby, batožinu a príručnú batožinu
(2) Dopravcom podľa tohto prepravného poriadku je VR-TAXI EU s.r.o., Chotča 80, 09021 Chotča, IČO: 47 625 724
(3) Prepravná povinnosť dopravcu je povinnosť vykonať prepravu,ak sú splnené prepravné podmienky, technický stav,obsadenosť alebo vyťaženosť vozidla, spôsobilosť vodiča a preprave nebránia príčiny ktoré nemožno odvrátiť.
Čl. 2
Výkon taxislužby
(1). Dopravca má prepravnú povinnosť v rozsahu prepravného poriadku.
(2). Dopravca ponúka prepravu cestujúcich objednávkovou službou, pričom vodič vozidla taxislužby zabezpečuje jej riadne a včasné vybavenie a je povinný prepraviť cestujúceho podľa pokynov dispečingu z vopred dohodnutého miesta.
(3). Počas prepravy vodič a cestujúci nesmú vo vozidle fajčiť, piť, jesť, na prednom sedadle manipulovať s príručnou batožinou, novinami, mapami alebo inými predmetmi, ktoré by mohli obmedziť výhľad vodiča alebo vedenie vozidla taxislužby.
(4). V priestore pre cestujúcich možno prepravovať aj príručnú batožinu cestujúceho.
(5). Cestovnú batožinu, ktorá by mohla byť pri dopravnej nehode alebo prudkom pohybe osobného auta pre vodiča alebo cestujúceho nebezpečná, možno prepravovať iba v priestore pre batožinu. Batožinu a iné veci nakladá a vykladá pripevňuje alebo premiestňuje iba vodič .
(6). Vo vozidle taxislužby sa môžu na miestach na to vyradených prepravovať ososby len do prípustnej užitočnej hmotnosti vozidla, pritom počet prepravovaných osôb nesmie byť vyšší ako je počet miest uvedených v osvedčení o evidencii vozidla.
(7). Na prednom seddadle vedľa vodiča možno prepravovať iba cestujúceho , ktorého umožnujú prepravovať predpisy o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.
(8). O vykonanej preprave je vodič resp. taxislužba povinná na požiadanie vydať cestujúcemu potvrdenie ktoré obsahuje najmä:
a) číslo dokladu
b) dátum jazdy
c) zaplatené cestovné
9. Pri výkone taxislužby je povinný vodič mať vo vozidle taxislužby tieto doklady:
a) osvedčenie o technickom preukaze vozidla alebo osvedčenie o evidencii vozidla
b) kópiu koncesnej listiny
c) tlačiva potvrdeniek resp. faktúry
d) preukaz totožnosti
e) Doklady o absolvovanej TK a EK, potvrdenie o uzatvorení poistného
f) prepravný poriadok a na požiadanie cestujúceho dovoliť mu do neho nahliadnuť
g) na vidiťeľnom mieste mať umiestnený preukaz vodiča taxislužby
Čl. 3
Povinnosti dopravcu
(1) Všeobecé povinnosti dopravcu sú:
a) vykonávať dopravu podľa tohto prepravného poriadku,
b) zabezpečiť ďalšie činnosti, ktoré sú potrebné na prevádzku, údržbu, technickú kontrolu, parkovanie a garážovanie vozidiel a na starostlivosť o cestujúcich,
c) byť poistený pre prípad zodpovednosti, i za škodu spôsobenú prevádzkou vozidiel.
(2) Dopravca je okrem všeobecných povinnosti dopravcu povinný:
a) vykonávať dopravu v súlade s predmetom činnosti,
b) starať sa o bezpečnosť a pohodlie cestujúcich a o prepravu ich batožiny,
c) starať sa, aby vozidlá použité na prepravu cestujúcich boli čisté a v riadnom technickom stave,
d) zariadenia dopravcu vo vozidle používať takým spôsobom, aby neboli na ťarchu cestujúcim,
e) postarať sa o bezpečnosť a zdravie cestujúcich a ochranu ich batožiny, o zabezpečenie prvej pomoci a o náhradnú prepravu, ak sú účastníkmi dopravnej nehody,
f) utvárať podmienky, ktoré umožňujú prepravu osôb, a zvýšiť pohodlie prepravy hendikepovaných,
g) zabezpečiť, aby oprávnená osoba dopravcu poskytujúca cestujúcim potrebné informácie týkajúce sa podmienok ich prepravy, najmä ich práva, povinnosti pri preprave, výške cestovného.
Čl. 4
Práva a povinnosti cestujúceho
(1) Cestujúci má právo:
a) na bezpečnú a pohodlnú prepravu, a na prepravu batožiny,
b) požadovať od oprávnenej osoby dopravcu informácie týkajúce sa podmienok jeho prepravy, na zľavu z cestovného ak sa preukáže, že dopravca nedodržal svoje záväzky zo zmluvy o preprave osôb
,
(2) Cestujúci je povinný správať sa tak, aby nenarúšal bezpečnú, pokojnú a pohodlnú prepravu ostatných cestujúcich, nepoškodzoval a neznečisťoval vozidlo a zariadenia dopravcu slúžiace cestujúcim a neobťažoval ostatných cestujúcich a vodiča vozidla.
Cestujúcim nie je dovolené:
a) pískať, spievať, hlučno sa správať alebo púšťať reprodukovanú hudbu a reč,
b) vyhadzovať z vozidla odpadky a iné predmety,
c) fajčiť vo vozidle
(3) Ďalej je cestujúci povinný
a) uposlúchnuť pokyny vodiča vozidla, ktoré smerujú k zaistení bezpečnosti jeho a ostatných cestujúcich
b) zaplatiť cestovné podľa dohodnutej ceny,
c) zaplatiť prípadné ďalšie úhrady za poškodenie alebo znečistenie vozidla.
Čl.5
Spôsob obejdnania prepravy
(1) Cestujúci si dopravu obednávajú telefonicky
Čl.6
Preprava osôb zo zdravotným postihnutí a zo zníženou pohyblivosťou, vrátane sprevádzajúcich osôb, dôchodcov a žiakov.
(1) Osoby zo zdravotným postihnutím alebo so zníženou pohyblivosťou sú vždy prepravované na prednom sedadle kde je najviac miesta.
(2) Osoby ktoré sprevádzajú osoby zo zdravotným postihnutím alebo osoby so zníženou pohyblivosťou sú prepravované podľa štandardných podmienok
(3) Dôchodcovia , žiaci a študenti majú na cestovanie zľavu, výšku zľavy určuje prepravca pri objednávke.
Čl.7
Preprava živých zvierat
(1) Živé zvieratá sa prepravujú za týchto podmienok
a) zviera musí byť sprevádzané osobou staršou ako 15 rokov. Musí byť prepravované v pevne uzavretej klietke , alebo v prepravnom boxe , ktorý si cestujúci musí zabezezpečiť sám. Zviera sa prepravuje v batožinovom priestore,
b) Domáce zviera môže byť prepravované aj v priestore pre cestujúcich za týchto podmienok:
- v priestore môže byť maximálne jedno zviera
- Vodič a ani ostatný cestujúci nesmú mať žiadné námietky
-Rozmer prepravného boxu nesmie presiahnuť 30x40x40 cm
- Zviera nesmie byť na obtiaž (hluk ani zápach)a musí byť umiestnené v klietke alebo v boxe
(2) Pes zo špeciálnym výcvikom , ktorý poskytuje pomoc cestujúcemu s ťažkým zdravotným postihnutím , je spolu s cestujúcim prepravovaný bezplatne
Čl. 8
Vylúčenie osôb z prepravy
(1) Do vozidla nemajú prístup alebo z prepravy sa môžu vylúčiť osoby pod vplyvom alkoholu, osoby pod vplyvom omamných látok a osoby, ktoré pre chorobu, mimoriadne znečistenie odevu, zápach alebo z iných dôvodov môžu byť cestujúcim na ťarchu.
(2) Vodič alebo oprávnená osoba prepravcu je oprávnený z prepravy vylúčiť:
a) osoby, ktoré nezaplatia cestovné,
b) osoby, ktoré ohrozujú bezpečnosť cestnej premávky, svoju vlastnú alebo ostatných cestujúcich a osoby, ktoré aj po upozornení nedodržiavajú ustanovenia prepravného poriadku.
(3) Vylúčenie z prepravy po začatí cesty vodič uskutoční tak, aby sa neohrozilo zdravie alebo bezpečnosť osoby vylučovanej z prepravy.Vylúčiť z prepravy osobu mladšiu ako 15 rokov mimo obce je neprípustné.
(4) Cestujúci, ktorý bol z prepravy vylúčený neprávom, má právo na vrátenie cestovného.
Čl. 9
Vzťahy cestujúceho a vodiča vozidla
(1) Svoje oprávnenia vypývajúce z tohto prepravného poriadku uplatňujú cestujúci voči vodičovi vozidla disciplinovane, slušne a v čase, keď tým nie je ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.
(2) Dopravca v záujme bezpečnosti a plynulosti uskutočnovanej prepravy musí zachovať nasledovné:
a) vodič je povinný dodržiavať povinnosti vyplývajúce zo zákona o cestnej premávke, pri meškaní nie je dovolené skracovať meškanie na úkor bezpečnosti,
b) pokiaľ je vozidlo vybavené rozhlasovým a televíznym zariadením, vodič musí dbať, aby jeho uvedenie do činnosti nebolo na ťarchu cestujúcim.
Čl. 10
Batožina
(1) Cestujúci má právo vziať so sebou ako batožinu veci, ktoré vzhľadom na ich objem, úpravu, dĺžku alebo váhu možno rýchlo a bez ťažkostí naložiť do batožinového priestoru.
(2) Batožina ktorá presahuje rozmery tvaru kvádra 30x40x60cm, tvaru valca dĺžky 60cm a priemeru 35cm, alebo tvaru dosky 10x60x60cm aspoň v jednom rozmere o viac ako 10cm sa považujú za batožinu podliehajúcu ďalšiemu poplatku, ak nie je dohodnuté inak.
(3) Cestujúci má právo vziať si so sebou ako príručnú batožinu veci alebo predmety, ktoré môže podľa potreby držať v ruke alebo na lone.
(4) Cestujúcim sa nedovoľuje brať so sebou:
a)veci, ktorých preprava je zakázaná všeobecnými i právnymi predpismi,
b) veci, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť prevádzky, alebo poškodiť prípadne znečistiť cestujúcich alebo vozidlo najmä pre nevhodný obsah balenia,
c) veci, ktoré svojím zápachom, odpudzujúcim vzhľadom a pod. by mohli byť cestujúcim na ťarchu,
d) batožiny, ktorých celková váha presahuje 20kg, ak nie je dohodnuté inak. Batožina presahujúca 20 kg podlieha dalšiemu poplatku.
(5) Zadpovednosť za batožinu umiestnenú v batožinovom priestore nesie v plnej miere dopravca, preto má aj právo rozhodovať o umiestnení alebo neumiestnení batožiny v batožinovom priestore. Cestujúci je povinný upozorniť vodiča na osobitnú povahu batožiny, najmä na jej obsah, hodnotu a aby sa s ňou zaobchádzalo s osobitným zreteľom, alebo aby sa ukladala v určitej polohe.
(6) Dopravca zodpovedá za batožinu umiestnenú v batožinovom priestore a za jej obsah do hodnoty 200,00 €
(7) Dohľad nad príručnou batožinou umiestnenou vo vozidle a tým zodpovednosť v prípade jej odcudzenia prislúcha v plnej miere cestujúcemu.
(8) Váha a miera batožín je dopravcom podľa prevádzkových možnosti dopravcu odhadom, meraním a vážením. Ak nie je k dispozícii meradlo, rozhodujúci je odhad vodiča.
(9) Dopravca je oprávnený vylúčiť z prepravy batožinu cestujúceho ak je prekážkou bezpečnej, pokojnej a pohodlnej prepravy cestujúcich alebo ak to neumožnujú prepravné podmienky.
(10) Ak má vodič pochybnosti o tom či batožina vyhovuje predchádzajúcim ustanoveniam, je oprávnený sa presvedčiť v prítomnosti cestujúceho o ich povahe a obsahu.
(11) Ak cestujúce odmietne preskúmanie batožiny, alebo ak sa pri preskúmaní zistí, že obsah batožiny je z prepravy vylúčený, je povinný tieto batožiny odstrániť. Ak cestujúci neuposlúchne pokyn, vodič odstránenie batožiny zabezpečí sám. V takom prípade môže vodič cestujúceho vylúčiť z ďalšej cesty bez nároku na vrátenie zaplateného cestovného.
Čl. 11
Osobitné ustanovenia pre medzinárodnú dopravu
(1) Pre medzinárodnú dopravu platia ustanovenia predchádzajúcich článkov primerane, ak nie je v tomto článku uvedené inak.
(2) Cestujúci musí mať platný občianský preukaz, a pri cestách do štátov kde sa to vyžaduje aj cestový pas.
(3) Každý kus batožiny cestujúceho musí byť označený menom a adresou.
(4) Z prepravy sú vylúčené veci, ktorých preprava do zahraničia podlieha osobitným predpisom.
Čl. 12
Mimoriadne udalosti počas prepravy
(1) Vodič vozidla je v prípade dopravnej nehody alebo požiaru vozidla, úrazu alebo náhleho ochorenia cestujúceho alebo inej mimoriadnej udalosti počas prepravy, pri ktorej sú ohrozené životy alebo zdravie cestujúcich alebo iných osôb povinný:
a) poskytnúť podľa svojích schopností a možností postihnutej osobe potrebnú prvú pomoc a zabezpečiť bezodkladnú odbornú zdravotnícku pomoc,
b) urobiť vhodné opatrenia, aby mimoriadnou udalosťou nebola ohrozená bezpečnosť premávky,
c) urobiť vhodné opatrenia na záchranu osôb a majetku.
(2) Cestujúci, ktorých život a zdravie nie sú ohrozené, sú povinný vodičovi pomáhať pri konaní podľa ods.1.
Čl. 13
Cestovné a objednanie prepravy
(1) Cestujúci si môžu objednať vozidlo taxislužby telefonicky na uvedených telefónnych číslach.
(1) Cestovné platí cestujúci priamo vodičovi v hotovosti. Výšku cestovného, rozsah a podmienky na priznanie nároku na zľavu z cestovného a príplatok na cestovnom v súvislosti s prepravou cestujúcich a batožiny určuje a zverejňuje dopravca.
Čl. 14
Reklamácia
(1) Práva, ktoré má oprávnený z prepravy alebo v súvislosti s prepravou, sa musia uplatniť bezodkladne u doravcu, inak zanikajú. To neplatí, ak ide o právo na náhradu škody na zdraví alebo batožinách prepravovaných spoločne s cetujúcim alebo na veciach, ktoré mal pri sebe, toto právo sa môže uplatniť priamo na súde.
(2) Ak sa žiada o vrátenie súm zaplatených dopravcovi, na podanie reklamácie je oprávnený ten, kto sumu zaplatí.
(3) Objednávatelia prepravy môžu podať reklamáciu len písomne. V reklamácii musí oprávnený vymedziť svoje požiadavky a stručne ich zdôvodniť. Ďalej musí pripojiť doklady osvedčujúce oprávnenosť jeho nároku a správnosť výšky požadovanej sumy, najmä doklad o zaplatení sumy, vrátenie ktorej sa požaduje.
(4) Ak Reklamácia nemá náležitosti uvedené v ods. 3, dopravca ihneď vyzve reklamujúceho na jej doplnenie a určí primeranú lehotu, nie kratšiu ako 15 dní. Ak sa reklamácia doplní v určenej lehote, platí, že reklamácia je riadne podaná.
Tento prepravný poriadok je účinný dňom 1.3.2014